اهمیت تغذیه در بارداری :

برنامه ی غذایی و تغذیه ی سالم در زندگی ما انسان ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد به خصوص اگر خانم ها دوران بارداری را سپری کنند، توجه ویژه تری را به خود اختصاص می دهند. تغذیه ای که علاوه بر خود، سلامت جنین را هم در بر گرفته و دقت را بیشتر می کند.

بارداری سالم نیازمند رعایت نکات زیادی می باشد که می توان گفت مصرف روزانه مغزها و خشکبار در اولویت قرار دارد. مغزها و خشکباری که سرشار از ویتامین و املاح معدنی بوده و میل کردن آن ها باعث رشد و تکامل جنین می شود.

ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز دوران بارداری :

·         کلسیم: تکامل یافتن استخوان های جنین

·         آهن : تولید هموگلوبین، عملکرد عروق خونی، جلوگیری از کم خونی

·         ویتامین ها : جلوگیری از نقص در سیستم عصبی جنین، رشد و تکامل استخوان بندی، متابولیسم و رشد مغز، تقویت سیستم عصبی و قلب، جلوگیری از کم خونی، رشد و نمو جنین

·         امگا3: رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی، جلوگیری از کاهش خطر افسردگی پس از زایمان

·         فیبر : جلوگیری از یبوست و هموروئید، آزادسازی گلوکز در خون

·         منیزیم : سلامت دندان و استخوان، تنظیم میزان قندخون و عملکرد صحیح پروئین های بدن، رشد و ترمیم بافت های بدن، کاهش احتمال زایمان زودرس

تامین ویتامین ها و مواد معدنی با مصرف مغزها :

o        فندق :

مصرف دوبار در هفته فندق از الزامات است چراکه منبعی غنی از ویتامین E و آهن است که باعث تقویت و رشد بهتر بافت اندام های عضلانی و ادامه حیات جنین و همچنین درمان کم خونی های ناشی از کمبود آهن برای مادران باردار مفید می باشد. با توجه به این موضوع که فندق کالری زیادی دارد باید اشاره کرد که کالری آن هیچ آسیبی به مادر و جنین نمی رساند چراکه در فندق هیج نوع کربوهیدراتی وجود نداشته و همچنین برای تولید شیر مادران باردار منبع غذایی پراهمیتی می باشد.

o        پسته خام :

یک مغز خوشمزه و مقوی می باشد که به عنوان یک ماده غذایی گیاهی و نیروبخش نام برده شده و به دلیل وجود قابل توجهی پروتئین، فیبر، آهن، فولات، کلسیم، پتاسیم در خود، نیاز مادر باردار و جنین را تامین می کند. توصیه می کنیم خرید آنلاین پسته خام را تجریه کنید.

مصرف پسته فواید فراوانی از جمله درمان کم خونی ناشی از بارداری، از بین بردن التهاب و بهبود درد مفاصل یا تورم، کمک به رشد ماهیچه ها، کاهش کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب در خون، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از عفونت در دوران بارداری، درمان یبوست و جلوگیری از آن، کمک به رشد مغز جنین و سلامت چشم ها دارد.

نکته: توجه داشته باشید که مصرف پسته درکنار فواید فراوانی که دارد، نباید در مصرف آن زیاده روی شود چراکه باعث بروز خطراتی برای مادر و جنین می شود. بهتر است از پسته روزانه تنها 10 تا 20 عدد استفاده شود.

o        بادام هندی :

به دلیل وجود ریزمغذی ها و ویتامین های مختلف از جمله منیزیم، پتاسیم، فسفر، روی، کلسیم، آهن، فولات، فیبرغذایی، پروتئین و چربی مفید به حفظ سلامت عمومی بدن و تامین انرژی مادران باردار کمک فراوانی می کند.

o        گردو:

یک مغز مقوی و پرخاصیت است که منبعی سرشار از ویتامین و فسفر بوده که تاثیرات مفید زیادی بر روی مادر و جنین می گذارد. مصرف گردو در دوران بارداری باعث بالا رفتن ضریب هوشی فرزند، تقویت عمومی بدن مادر و همچنین زیبایی پوست شکم تا پایان دوران بارداری می شود.

o        مویز :

باید اشاره کرد که مویز جزء آن دسته از محصولات مغذی است که بشدت مصرف آن در دوران بارداری توصیه می شود. مصرف مویز تاثیرات متفاوتی دارد، کمک به رشد سلول های بدن جنین، تامین انرژی مادر، کاهش استرس، تقویت هوش و حافظه جنین در حال رشد، کمک به شادی و آرامش مادر و همچنین بر سیستم عصبی جنین نیز تاثیر مثبت می گذارد.

آرامش مادر در دوران بارداری از موضوعات پراهمیت هست چراکه نه تنها برای سلامت خودش بلکه برای سلامت جنین مهم بوده، به این خاطر که تمامی حالات مادر در دوران بارداری برجنین تاثیر می گذارد و همینطور تاثیر مویز در سیستم عصبی جنین باعث می شود رشد جنین به طور کامل انجام شده تا بعد از متولد شدن فرزند، اختلالاتی آن را تهدید نکند.

 

نکته پایانی :

مصرف آجیل ها در دوران بارداری کمک شایانی به سلامت مادر و همین طور جنین در حال رشد خواهد کرد و کیفیت سلامت کودک را در سنین بالاتر تضمین می کند، لذا مصرف آجیل در این دوران مادر را از مصرف قرص های ویتامین و تقویتی معاف کرده و مواد ضروری و لازم مادر و کودک در واقع از طریق طبیعت تامین می شود، بنابراین می توان آجیل ها یک انتخاب سالم و طبیعی در دوران بارداری محسوب می شوند پس چه بهتر که این انتخاب های سالم را دریغ نکرده و در رژیم غذایی خود جای دهیم.